Internationella smaker och härligt middagssurr

Middagen beskrivs ofta som det ”sociala kittet” på SVPH. Det är här du och dina grannar samlas efter dagen, bjuder in släkt och vänner och njuter av vällagad mat. Vi satte oss ner med Tina, vår chef för Kök och matsal, för att prata om matfilosofi, internationella smaker och varför middagen är så mycket mer än bara mat på en tallrik.

Vad vill du ge våra hyresgäster för upplevelse när de sätter sig till bords hos er?
Upplevelsen ska börja redan när man läser matsedeln. Jag vill väcka nyfikenhet och matglädje där man tänker: ”Kul, det där var länge sedan jag åt!” eller ”Vad spännande, det där måste jag testa.” Matsalen ska vara en naturlig och trevlig samlingspunkt för avslappnat umgänge. Här ska man kunna landa, ladda energi och bara njuta av den enkla vardagslyxen att sätta sig till ett dukat bord.

Hur skulle du beskriva er matfilosofi?
Vår grundtanke är att maten ska vara god, balanserad och erbjuda stor variation. Eftersom vi har öppet årets alla dagar vill vi leverera en bredd i vår matlagning. Målet är att inspirera till att upptäcka nya favoriter, utan att för den sakens skull tappa bort de älskade klassikerna.

Hur arbetar ni med säsonger och årets skiftningar?
Under våren och sommaren lättar vi upp menyerna och lyfter fram fräscha primörer som sparris och klassiker som vår inkokta lax. När hösten och vintern kommer rör vi oss mot djupare, mustiga smaker som värmande grytor och smakrik husman. Vi gillar också fest och traditioner. Att få duka upp en hel Nobelmeny, skapa matupplevelsen till vårfester eller bjuda på somriga grillkvällar utomhus är både roligt och väldigt uppskattat.

Hämtar ni mycket inspiration från andra matkulturer?
Ja, absolut! Våra hyresgäster är väldigt beresta och nyfikna. De uppskattar smaker från alla världens hörn – allt från asiatiska influenser till medelhavsmat. För de som inte rest så mycket är middagen ett perfekt tillfälle att testa något nytt. Och självklart finns det alltid alternativa rätter att välja mellan.

Middagen kallas ofta för det sociala kittet. Hur märks det på stämningen en vanlig kväll?
Det märks framför allt på den härliga, surriga ljudnivån i matsalen. Det är det absolut bästa kvittot på att folk trivs och har roligt! Många passar på att bjuda in vänner och familj till våra middagar för att träffas och umgås, vilket är jättemysigt. Jag tycker också det är roligt att se hur mycket ny gemenskap och nya nätverk som skapas här. Grannar bokar bord tillsammans och gör ofta en helkväll av det; man börjar med en fördrink hos någon, går ner och äter middag tillsammans och avslutar med kaffe hos en annan. Det är precis den typen av bekymmersfri och social livsstil vi vill erbjuda.

Läs mer om våra middagar

Flera nyheter